niedziela, 30 czerwca 2013

Kalendarz uprawy lithopsów i conophytów - maj-czerwiec-lipiec

Z okazji Nowego Roku publikuję w jednym miejscu zasady uprawy litopsów i innych przypołudników. Proszę moje rady traktować tylko jako sugestie, gdyż wiele zależy od zmiennych warunków pogodowych, odmiennych warunków uprawy ( parapet / szklarnia), wieku roślin itp..Mam jednak nadzieję, że podane poniżej uwagi będą pomocne, zwłaszcza dla mniej doświadczonych "litopsiarzy".

Pragnę też życzyć wszystkim czytelnikom bloga Szczęśliwego Nowego Roku! 


Maj-Czerwiec-Lipiec
Miesiące te są okresem pełnej wegetacji lithopsów. Wszystkie rośliny przeszły już "przeobrażenie" starych liści w nowe i powinny być na swoich letnich stanowiskach.
Młode siewki (1-2 letnie) mogą przechodzić "przeobrażenie" nawet 2-3 razy w roku, co trzeba uwzględnić przy ich uprawie. Opiekując się młodymi roślinami należy pamiętać, że potrzebują one więcej wody niż dorosłe okazy. Bardzo małe rośliny należy cieniować (szczególnie w szklarni).
Podlewanie należy dostosować do warunków atmosferycznych. Podstawową zasadą jest to, by podłoże dokładnie przeschło - gdy mamy co do tego wątpliwość, lepiej jest się powstrzymać od ponownego podlania. Pamiętajmy naszym rośliom zaszkodzi prędzej nadmiar wody, niż jej brak. W praktyce oznacza to, że dorosłe rośliny podlewamy raz na 2 -3 tygodnie w zależności od pogody.
Pod koniec lipca pierwsze lithopsy mogą już kwitnąć - jest to zjawisko normalne i nie należy się tym martwić :-)
W okresie wegetacji lithopsy nie wymagają nawożenia, wystarcza im przesadzenie raz na kilka lat.

"Zimowe przypołudniki" przechodzą teraz okres spoczynku, co nie oznacza, że całkiem ich nie podlewamy. Należy to robić raz na 4-6 tygodnie, tak by korzenie roślin zupełnie nie przeschły. Taka uprawa ma tę zaletę, że rośliny po podlaniu, same "dają nam znać", kiedy rozpoczynają ponowną wegetację. Rośliny wykazujące "oznaki życia" przenosimy w jaśniejsze miejsce i intensywniej podlewamy.

czwartek, 13 czerwca 2013

Kolejna wystawa!

Zapraszam na wystawę organizowaną przez PTMK w Warszawie. Bedę tam cały czas (z roślinami oczywiście). Szczegóły na plakacie:

niedziela, 2 czerwca 2013

Wystawa w Palmiarni - "Sukulenty Afryki"

Od piątku (07.06.13) do niedzieli (09.06.13) w łódzkiej Palmiarni (Piłsudskiego 61) od godziny 10 do18, odbędzie się wystawa organizowana przeze mnie i Dariusza Maciaka.
Do obejrzenia liczne gatunki sukulentów z Afryki. Większość unikatowych roślin nigdy wcześniej nie była pokazywana publicznie!


W niedzielę o godzinie 14 Darek, który bywa w Afryce, opowie o sukulentowej roślinności Madagaskaru.
Zapraszam - taka okazja może się już więcej nie powtórzyć!