czwartek, 1 listopada 2018

Zaskakująco długi sezon kwitnienia

Ten upalny i słoneczny rok sprawił, że rośliny zakwitły później niż zwykle (najprawdopodobniej na skutek upałów), za to kwitną niezwykle obficie i długo.
Mamy już listopad a możemy cieszyć się nie tylko kwiatami konofytów, ale i nadal kwitnącymi litopsami. 







Jak można zauważyć o tej porze roku dominują litopsy kwitnące na biało. Te o żółtych kwiatach w większości już przekwitły.

wtorek, 23 października 2018

Książka o litopsach do nabycia w sklepie

Książkę mojego autorstwa można już kupić w sklepie internetowym pod adresem:


System płatności jest całkowicie bezpieczny (gwarantowany przez dotpay)

Osoby chcące zapłacić w inny sposób, nadal mogą zamawiać książkę pisząc na adres: 

Zachęcam do lektury:


środa, 3 października 2018

Wystawa w Poznańskiej Palmiarni potrwa do 7 października

Zapraszam już na czwartą edycję imprezy w Poznaniu. W tym roku, wśród prezentowanych ponad 150 roślin, jedna trzecia wystawiana jest po raz pierwszy. Warto przyjść i zobaczyć co się zmieniło. Równie serdecznie zapraszam osoby, które nie miały jeszcze okazji widzieć moich żywych kamieni.
Szczegóły imprezy na plakacie i stronach Palmiarni: https://www.facebook.com/events/1374614989340741/



Do zobaczenia!

wtorek, 14 sierpnia 2018

Pierwsza polskojęzyczna książka o litopsach

Właśnie ukazała się książka mojego autorstwa - Uprawa litopsów i innych żywych kamieni. Książka jest dwujęzyczna, tytuł wersji angielskiej - How to Grow Lithops and Other Living Stone Plants.


ISBN 978 - 83 - 950241 - 0 - 8







Publikacja ta przeznaczona jest zarówno dla początkujących miłośników roślin, jak i średnio zaawansowanych czytelników, którzy mają już pewne doświadczenie np. w uprawie kaktusów. Dzięki tej lekturze na pewno osiągną oni sukces w uprawie,  zarówno na parapecie okiennym, jak i w szklarni.
Oprócz najpopularniejszych przedstawicieli tej rodziny  – litopsów i konofytów omówione są też inne przypołudniki. Należą do nich Aloinopsis, Argyroderma, Dinteranthus, Faucaria, Fenestraria, Gibbaeum, Glottiphyllum, Lapidaria, Pleiospilos, Rhombophyllum ,Tanquana, Titanopsis.
Książka składa się z trzech części:
Część  I – Charakterystyka żywych kamieni, zawiera opis botaniczny rodziny oraz odpowiada na pytanie gdzie i w jakich warunkach rośliny te występują w naturze.
Część II– Zasady uprawy przypołudników – składa się ze wskazówek dotyczących min. umiejscowienia kolekcji, zapewnienia odpowiedniej temperatury, właściwego podlewania, prawidłowego przesadzania. Osobny podrozdział poświęcony jest rozpoznawaniu i walce ze szkodnikami. Dużo miejsca poświęcono rozmnażaniu roślin, zarówno poprzez wysiew nasion, jak i sadzonkowanie. Porady uprawowe dotyczą też roślin, które uprawiane w Europie czy Stanach Zjednoczonych, cały czas żyją rytmem półkuli południowej. Całość kończy kalendarz uprawy litopsów i innych przypołudników – zawierający zwięzłe wskazówki uprawowe na kolejne miesiące roku.
Część III– Przegląd wybranych rodzajów przypołudników – złożony jest z krótkich charakterystyk  przedstawicieli rodziny Aizoaceae i zasad ich uprawy. Zilustrowano też kultywary i aberracje wśród litopsów. Na koniec wyjaśniono najczęstsze mity dotyczące uprawy tych roślin.
Książka jest bogato ilustrowana wysokiej jakości fotografiami, wykonanymi zarówno w kolekcji przez Mirosława Dzieduszyńskiego, jaki w naturze przez Jaromira Chvastka.


Opis książki:
Nowa
Rok wydania: 2018
Język: angielski/polski
Oprawa: miękka
136 stron, format: 23,5 X 16,2 cm, 181 kolorowych zdjęć, 30 rysunków, 4 mapy
 
Książkę w cenie 39zł można już nabyć w przedsprzedaży pisząc na adres: lithops1@wp.pl
Na życzenie wysyłam egzemplarz z podpisem autora.




 




sobota, 9 czerwca 2018

Wystawa w Palmiarni trwa

Jeszcze do jutra (niedzieli - 10 czerwca) zwiedzać można wystawę "żywych kamieni" i innych sukulentów afrykańskich. To doskonała okazja do spotkania - wszystkich serdecznie zapraszam!

Fragment ekspozycji

środa, 6 czerwca 2018

Palmiarnia Łódzka 2018



Już od piątku (8 czerwca) rozpoczyna się wystawa litopsów i innych sukulentów afrykańskich. Szczególnie zapraszam na moją prelekcję w niedzielę o godzinie 13.00, poświęconą zarówno roślinom w naturze jak i uprawie. Dzień wcześniej, również o 13,00 atrakcją dla dzieci będą "sukulentowe warsztaty", które poprowadzi Pani Celina Kozubek-Euejda.

Wyjątkowo postanowiłem nie informować w tym miejscu jakie sukulenty będą prezentowane, zachęcam by przyjść i samemu się o tym przekonać!


wtorek, 15 maja 2018

Prawdziwe lato wiosną...

To właściwie się nie zdarza w polskich warunkach klimatycznych, by litopsy kwitły na początku maja. A jednak - zdjęcie wykonano tydzień temu. 
Być może wraz z ociepleniem klimatu, rośliny te będą kwitły dwa razy do roku :-)

niedziela, 28 stycznia 2018

Rok w ogrodzie

W styczniu miałem przyjemność gościć u siebie autorów programu "Rok w ogrodzie", który emitowany jest w pierwszym programie telewizji publicznej.




Efekt tej wizyty pod linkiem (od 6 minuty):

https://vod.tvp.pl/video/rok-w-ogrodzie,27012018,35508021