niedziela, 10 marca 2013

Kalendarz uprawy lithopsów i conophytów - marzec


W marcu, przy sprzyjającej pogodzie lithopsy, szczególnie te uprawiane w szklarni zaczynają przejawiać wiosenną aktywność. W szparze pomiędzy ubiegłorocznymi liściami (przypominam - lithops składa się z pary zrośniętych liści) zaczyna pojawiać się nowa para liści (przy odrobinie szczęścia dwie pary). Owo "przeobrażenie", jest chyba najdziwniejszym i najbardziej fascynującym etapem corocznego cyklu rozwojowego tych roślin. Proces ten służy "oszczędzaniu" wody, która zostaje "przepompowana" z ubiegłorocznych liści do nowej, tworzącej się rośliny.
Pod koniec miesiąca lithopsy, zwłaszcza te młodsze, można po raz pierwszy delikatnie podlać. Nie da się precyzyjnie określić tej daty, wszystko zależy od kaprysów pogody i stanu w jakim znajdują się nasi ulubieńcy.
Odmiennie zachowują się "zimowe" przypołudniki, które kończą okres wegetacji i przechodzą w stan letniego uśpienia. W związku z tym podlewamy je już bardzo ostrożnie.

2 komentarze:

  1. Jak na razie, to chyba tylko jeden lithops da mi tę odrobinę szczęścia w postaci dwóch par liści w miejsce jednej ;-) Ale reszta też się stara. Na podlanie do końca marca raczej nie ma widoków w tym roku, choć niektóre stare liście już mocno "wyssane" :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bym poczekał do kwietniowego ataku wiosny i lekko podlał - oczywiście wystawiając rośliny na pełne słońce. Cieszy mnie ten jeden co zaczyna robić kępę! Oby tak co rok!

    OdpowiedzUsuń