czwartek, 30 sierpnia 2012

Kalendarz uprawy lithopsów i conophytów - wrzesień

Rozpoczynam nowy cykl na blogu, dotyczący prac pielęgnacyjnych w kolejnych miesiącach roku. Proszę te wskazówki traktować jedynie jako sugestię i radę, gdyż sposób uprawy zależy od wielu czynników (tj. miejsce uprawy-parapet/szklarnia, warunki pogodowe (odmienne w poszczególnych latach itp.). Mam jednak nadzieję, że moje rady pozwolą osiągać sukcesy początkującym i tym już bardziej zaawansowanym miłośnikom przypołudników.
 
 
 
Wrzesień
 
Wrzesień jest miesiącem, w którym lithopsy zaczynają kwitnąć. Dobrze jest je wcześniej solidnie "przesuszyć", po czym intensywnie podlać-najlepiej w słoneczny dzień. Taki sposób uprawy skłania rośliny do kwitnienia i zachęca do wzrostu. Koniec lata jest też ostatnim okresem, w którym możemy przesadzać lithopsy. Robimy to jednak jedynie w koniecznych wypadkach, gdyż lepiej jest poczekać z tym zabiegiem do wiosny. Kwitnące rośliny możemy zapylać miękkim pędzelkiem, jeśli zależy nam na nasionach.
 


We wrześniu conophyta i inne "zimowe" przypołudniki powinny już przejść z okresu letniego spoczynku w czas jesienno-zimowej wegetacji (przejawiającej się "przeobrażeniem" starych, zeschniętych liści w nowe, jeszcze delikatne rośliny). Obecnie należy utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża i zraszać rośliny (miękką wodą) w słoneczne dni. Dobrze jest ten zabieg wykonać wczesnym rankiem, tak by słońce nie popaliło roślin, a jednocześnie by przeschły one przed nadejściem nocnego chłodu. Rośliny w pełni wegetacji możemy przesadzać i rozmnażać wegetatywnie. W tym miesiącu zaczynają też kwitnąć pierwsze conophyta, głównie z sekcji Biloba. Rośliny przestajemy "cieniować" i zapewniamy im maksymalne nasłonecznienie. Cały czas intensywnie wietrzymy pomieszczenie, co zapobiega "przegrzaniu" i wspomaga wzrost oraz zawiązywanie pąków kwiatowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz